„Dwujęzyczność w teorii i praktyce” – szkolenia LOM we Włoszech

  0
  76

  19 listopada br. odbyło się lokalne szkolenie “Dwujęzyczność w teorii i w praktyce” w ramach budowania LOM we Włoszech. Szkolenie zostało poprzedzone krótkim powitaniem ze strony Anny Smolińskiej, która opowiedziała o nowopowstających strukturach LOM oraz zachęciła do zaangażowania się w budowanie struktur lokalnego wsparcia przy współpracy z ODNSWP . Następnie, zgodnie z programem, odbyły się wykłady polsko – włoskiego logopedy, mgr slawistyki Igi Alicji Gujskiej.
  Nauczyciele mieli możliwość zapoznać się z elementami teorii dotyczącej dwujęzyczności , wymiany doświadczeń i wspólnego zastanowienia się nad rozwojem mowy dwujęzycznych dzieci. Aktywnie uczestniczyli w części dotyczącej profilaktyki logopedycznej, dzięki której poznali metody wspierania rozwoju mowy, usprawniania narządów artykulacyjnych i treningu słuchu fonematycznego, które można wprowadzać na zajęciach polonistycznych, szczególnie w grupach przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Po teorii nadszedł czas na praktykę. Logopeda przeprowadziła zajęcia pokazowe z uczniami klasy II. Podczas lekcji zostały przedstawione różne techniki ćwiczeń dla dzieci usprawniające buzię i język, wspomagające uwagę słuchową oraz różnicowanie i wymowę polskich głosek.

  20 listopada 2016 roku szkolenie przeniosło się na północ Włoch do Campiglii dei Berici.
  Szkolenie rozpoczęło się krótkim powitaniem ze strony Agaty Jankowskiej, prezesa Polskiej Ludoteki Rodzinnej oraz Anny Smolińskiej. Następnie, zgodnie z programem, przeszliśmy do wykładów polsko – włoskiego logopedy, mgr slawistyki Igi Alicji Gujskiej. W szkoleniu wzięli udział nauczyciele z Polskiej Ludoteki Rodzinnej, ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Padwie oraz ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Treviso (filia szkoły w Padwie).

  15153001_10209259803205902_1651638147_o